מטפלת סיעודית

מטפלת סיעודית: מה זה בעצם אומר?

מטפלת סיעודית: קשישים רבים מקבלים סיוע של מטפלת סיעודית. אולם מה בעצם כולל התפקיד, ומה צריכות להיות הציפיות של בני המשפחה ממטפלת הנכנסת לביתם? באופן כללי, ניתן לחלק את תפקידן של המטפלות בקשישים לשלושה תחומים מרכזיים. התחום הראשון הוא עזרה בתחום הטיפול האישי. על המטפלת הסיעודית לסייע לקשיש בביצוע מטלות אישיות, כמו הלבשה, אכילה, או ניידות בתחומי הבית ומחוצה לו. לעתים קרובות מסייעת המטפלת גם בתחום הרפואי, בלקיחת תרופות ועוד. תחום נוסף עליו אמונות המטפלות בקשישים הוא סיוע במשק הבית. קשישים רבים מתקשים, עקב היחלשות הגוף ומצבים רפואיים אחרים, בביצוע פעולות שונות בבית. המטפלת הסיעודית יכולה לסייע, בהתאם לצורך, בביצוע מטלות ביתיות פשוטות כגון טאטוא ושטיפת הבית, שטיפת כלים, בישול, כביסה ואחרות. התחום השלישי הוא כמובן השגחה. חלק מהצורך בסיוע של מטפלת נובע מהחשש להישארותו של האדם הקשיש לבד, שמא ייפול או יינזק באופן אחר. המטפלת הסיעודית משגיחה על הקשיש ומוודאת כי ביטחונו האישי נשמר.

למה צריך מטפלת סיעודית?

גיל הזקנה מביא עמו שינויים רבים, ואחד המשמעותיים שבהם הוא השינוי המתרחש בגוף. גופו של האדם הקשיש חלש יותר, בדרך כלל, משל האדם הצעיר, והקשיש עשוי למצוא עצמו נזקק לסיוע בביצוע מטלות פשוטות שבעבר לא דרשו כל מאמץ. מטפלת סיעודית מסייעת לקשיש בביצוע מטלות אלו, ומצמצמת את תחושת חוסר האונים. היא משמשת מעין ידיים, רגליים ועיניים עבור הקשיש, מקלה על ההסתגלות לשינויים אלה ומהווה עבורו כוח עזר. היבט נוסף של הזקנה שיש לתת עליו את הדעת הוא הבדידות. קשישים רבים מתמודדים עם אובדנם של בני זוג וחברים, ובנוסף מתקשים להתנייד לבדם מחוץ לבית על מנת לקחת חלק במפגשים חברתיים. המטפלת הסיעודית, כדמות השוהה עם הקשיש שעות רבות, יכולה להפיג מעט את תחושת הבדידות. נוכחותה מעניקה לקשיש הזדמנות לנהל שיחה נעימה, לבצע פעילויות שונות ביחד ולהרגיש שהוא לא לבד.

ראו עוד: מטפלות לקשישים

איך לבחור מטפלת סיעודית לקשיש

ישנן מספר תכונות אשר כדאי לתת עליהן את הדעת כאשר בוחרים מטפלת עבור אדם קשיש. חשוב שהמטפלת תהיה אדם בעל כושר התמדה ולויאליות, מכיוון שהעבודה אינה תמיד פשוטה וחשוב בכל זאת שתתמיד בעבודתה ותהווה מקור ליציבות עבור הקשיש. כמו כן, על המטפלת להיות מסורה וטובת לב, ולראות לנגד עיניה בכל עת את טובת הקשיש. אחד הדברים שחשוב במיוחד לשים לב אליהם הוא הקשר בין הקשיש למטפלת. הקשר הזה מהווה בסיס משמעותי לסיוע שמעניקה המטפלת, ולכן חשוב לראות שהקשיש חש בנוח עם המטפלת ומפיק הנאה מהבילוי עמה.

לפרטים נוספים צרו קשר עם מענית שירותי סיעוד

מטפלת אשר תפקידה לדאוג לאנשים סיעודיים עובדת זמן רב כל יממה בכדי לטפל באדם הסיעודי אך כל פעם שהיא מצליחה בעבודתה הדבר נותן לה סיפוק אדיר. כמובן שיש לציין כי הטיפול הסיעודי הוא עבודה פיזית מורכבת וקשה שדורשת מאמץ אדיר וגם מכך לא ניתן להתעלם אך עלינו לזכור גם את נקודות האור בעבודה זו הון רבות.

תכונות של מטפלת טובה

אם כן כיצד נבטיח כי הטיפול הסיעודי יהיה ברמה הגבוהה ביותר? אין ספק כי כאשר אנחנו בוחרים מטפלת סיעודית הזרה אנחנו צריכים לשים דגש רב על התכונות שלה. בין היתר אנחנו צריכים לבחון את המסירות של המטפלת, את ההתמדה שלה, את הנאמנות שלה וגם את האמינות שלה. אבל בסופו של דבר הכי חשוב שלמטפלת תהיה סבלנות וזאת מכיוון שהיא צריכה לטפל באדם הסיעודי כאשר זה ולא יכול לבצע פעולות בסיסיות לבד. אותה מטפלת צריכה להיות מסורה בכל רמ"ח איבריה בכל מה שקשור לטיפול בקשיש – יציאה לטיול בכיסא גלגלים, מקלחת, אוכל וכל מה שמסביב אם אנו רוצים להבטיח כי האדם הסיעודי יזכה לטיפול הטוב ביותר.

בין אם אתם פונים אל חברת סיעוד בשביל מטפלת זרה ובין אם לא אתם צריכים לשים דגש רב על האופי של המטפלת מכיוון שיש לכך השפעה רבה על טיב הטיפול שהאדם הסיעודי יקבל. בנוסף, בפנייתכם לחברת הסיעוד תשאלו על ניסיון קודם, אילו פעולות תוכל לבצע המטפלת עם הקשיש וכן זמינותה. אך עליכם גם לדעת כי אין תחליף למראה עיניים וכי כדאי תמיד לדבר עם המטפל או המטפלת (בין אם הם זרים או לא), לעשות תיאום ציפיות בעת המפגש הראשוני וכך לדעת האם ניתן ורצוי להפקיד בידיהם עבודה כה חשובה.

אנשים מבוגרים הנזקקים לעזרתה של מטפלת סיעודית, נתקלים לעתים בבירוקרטיה מיגעת שאורכת זמן רב, החל במילוי טפסים , ביקורים אצל רופאים לקבלת חוות דעת ועד המתנה לקבלת זכאות . לאחר כל אלה עם קבלת זכאות והיתר להעסקת מטפלת סיעודית, נדרש הקשיש לאתר ולמצוא מטפלת סיעודית מתאימה.

מטפלת סיעודית צריכה להיות בעלת ידע וניסיון בטיפול סיעודי מאחר והסיוע הסיעודי מורכב יותר מטיפול רגיל בקשיש. הסיוע הסיעודי כרוך בדרך כלל בעזרה ותמיכה לאנשים שאינם מסוגלים לתפקד בחיי היומיום באופן רגיל. לכן נדרשת המטפלת בידע תפעול מכשירים עבור הרמת המטופל או המטופלת אל כיסא גלגלים, וגם בידע ורגישות בעת הטיפול בקשיש בהחלפת בגדיו או רחצה והחלפה שלו ועוד. לעתים נדרש עיסוי ופיזיותרפיה קלה אותם צריכה כל מטפלת סיעודית לדעת לבצע ברגישות הנדרשת.

מה היתרונות של מטפלת?

תפקידה של מטפלת סיעודית הוא להיות לעזור ולספק למטופל את כל צרכיו כגון :סיוע בהלבשה, ברחצה, השגחה פרטית,ליווי, רכישת תרופות, הסעה ברכב, תחזוקה וניהול משק בית ועוד.  יתרונותיה של מטפלת סיעודית צמודה הם, פרט לכל המטלות הרגילות, היא כזו המייצרת קשר טוב של אמון ואהדה עם המטופל, מתייחסת אליו ברגישות הנדרשת במצבים אינטימיים ומכירה אותו ואת צרכיו המשתנים לאורך זמן ויכולה במהירות ויעילות מרבית לתת מענה לכל צורך קיים או צורך חדש לשביעות רצונו של המטופל תוך יצירת תחושת אמון מלא במטפלת מצידו.

קשישים רבים המקבלים סיעוד ממטפלים שאינם מוסמכים, סובלים לעתים מטיפול קלוקל, מחוסר תשומת לב מספקת ורגישות לצרכיהם ולעתים גם מהזנחה, בלבוש בניקיון ובתזונה המסופקת להם, במקרים רבים אין ביכולתם להגיב, לדרוש או לבקש את השירות הבסיסי שעליו הם משלמים וזכאים לו בזכות ולא בחסד.

ניתן לקבל שירות השמה של מטפלת סיעודית מתאימה לקשיש, מחברות סיעוד, ניתן להיכנס ולהתרשם באתר האינטרנט ואף להשאיר פרטים ולקבל משוב מהיר. נציג החברה יחזור  אליכם ולאחר ההתקשרות החברה תוכל לספק לכם מטפלת סיעודית מתאימה, בעלת סבלנות, רגישות ,כושר התנהלות ועבודה ברמה גבוהה, עם תודעת איכות ושירות מעולה תוך כדי יושר ואמינות, לשביעות רצונכם המלאה.